Stourbridge Professions and Trades Lewis Worcestershire Directory 1820

A List of Professions & Trades in Stourbridge, Alphabetically Arranged.

For the Residence refer to Alphabetical List, and where it is not given the address may be considered Stourbridge.

ANVIL MANUFACTURERS.

Attwood Thomas

Attwood john

Brookes John

Wallens W. S.

Woolridge George

Woolridge Edward

ATTORNIES.

Dixon Joseph Hoper

Grazebrook George

Harwood Charles

Homer Charles

Hunt William

Roberts Henry

Robins Joseph

AUCTIONEERS.

Allen George

Court Richard

Rollason Joseph

BAKERS.

Burton Thomas

Shirt Mary

Taylor Thomas

Taylor Thomas

Wilson Jane

BANKERS.

Hill, Hill, Bate, & Robins

Rufford and Biggs

BOOKSELLERS.

Fowler Joseph and Samuel

Heming Joseph

Rollason Joseph

BRAZIERS &C.

Green Thomas

Owen Joseph

Pagett Thomas

Perry John

Shemmonds Christopher

Saunders F.

BUTCHERS.

Boulton George

Edwards Thomas

Ellis Richard

Hancox William

Newey Thomas

Siddens Skidmore

Spittle William

Taylor John

Webb John

Wright Mark

CHAIR MAKERS.

Ashbourne Ann

Payne Thomas

CLOCK AND WATCH MAKERS.

Beavington A. and E.

Blurton John

CONFECTIONERS.

Cooksey Ann

Cornes John

Roberts Robert

Barrett G.

COOPERS.

Mills William

Jones Thomas

Steventon Thomas

Young William

CURRIERS.

Badger Thomas

Compson Joseph

Haynes William

Humphreys William

Thomas Martha

DRAPERS.

Compson and Mathews

Maidens William

Shirt George

Walker Francis

Wragg and Harris

DRUGGISTS.

Bland J. H.

Coltman George

Morris Samuel

DYER.

Blew William

FELLMONGER.

Pitman James

FIRE CLAY & BRICK MANUFACTURERS.

Brettell and Bate

Brookes S. and J.

Forrest Joseph

Hill, Hampton, and Co.

Hughes and Eades

Jones William

Littlewood and King

Rufford Francis, Jun.

GLASS MANUFACTURERS.

Bradley, Ensells, & Holt

Grazebrook and Sons

Hill, Hampton, Harrison, and Wheeley

Honeybourne and Batson

Littlewood Benjamin

Parrish John

Pidcock , Cope, and Co.

Rufford Francis and Sons.

Westwood Edward and Co.

Wheeley W. S.

GROCERS.

Biddle James

Blakeway George

Bland J. H.

Brookbanks Christopher

Light James

Parkes Thomas

Richards Sarah

Shutt William

Steele Thomas

Taylor Thomas

Timmins Arthur

Wilkes John

Wythes Thomas

HATTERS.

Ashley Mary

Wright George

INNS.

Anchor, John Child

Angel, Joseph Venables

Bear, Noah Plant

Chequers, Susan Biven

Coach and Horses, Elias Barlow

Crown Inn, James Lowe

Duke William, William Micklewright

Falcon, John Woodhouse

Fox, Peter Crawford

George Inn, William Jones

Hole in the Wall, Thomas Careless

King’s Head, William Nock

King’s Head, William Humphreys

Mitre, Joseph Hawkes

Nag’s Head, Mary Perry

New Inn, Thomas Cooper

Old Bell, Thomas Taylor

Old Crispin, John Scott

Old Horse Shoe, John Moseley

Old Pipe, Hannah Blew

Old Saracen’s Head, John Wall

Old Sergeant, Richard Hodgson

Old Star, Samuel Brookes

Plough, Benjamin Harris

Red Lion, John Salter

Seven Stars, Joseph Harris

Shakespear Thomas Thomas

Star, Mary Edwards

Talbot Inn, R. Loverock

Three Crowns, Thomas Jones

Three Tuns, William Thacker

Union, John Edwards

Waterloo, William Jones

Wheat Sheaf, William Price

White Lion, John Lee

White Lion, Mrs. Hall

Woolpack, Phebe Bate

Vine Inn, Henry Richards

JOINERS.

Austin Thomas

Cooper Michael

Harward John

Lees Benjamin

Mills James

IRON MASTERS.

Addenbrook and Co.

Bancks Christopher

Bancks William

Bradley John and Co.

Coley and Townshend

Cradley Iron Company

Emuss, Saunders, and Heywood

Foster and Co.

Foster William

Grazebrook and Co.

Hill Thomas

Homfray and Son

Hornblower S. and W.

Hughes, Horton, & Co.

Jones and Fereday

Onions J. and Son

Smith and Shepherd

Thommings Jeremiah

Wilkinson James

IRONMONGERS.

Green Thomas

Morris T. (wholesale)

Owen J.

Perry J.

LAW STATIONER.

Hopkins Richard

MALTSTERS.

Badger Thomas

Bate Henry

Bate Thomas

Brain Isaac

Burden W. B.

Collis Thomas

Corser William

Fowler and Son

Griffiths Mary

Hunt William

Jones William

Moseley John

Shutt William

Westwood Edward

MILLINERS AND DRESS MAKERS.

Davies Martha

Davis Miss

Hill Miss

Jones C. and M.

Seager Miss

Webb Elizabeth

NAIL IRONMONGERS.

Addenbrook Samuel

Baylie E. and Co.

Blumer Joseph

Brookes John

Brookes William

Cox William

Edwards R. and J.

Eveson Thomas

Forrest and Bate

Griffiths Edward

Hampton and Harrison

Haines John

Pardoe Joseph

Pargeter J. and T.

Perry John

Perry William

Robins Edward

Round Joseph

Wood and Richards

Wood George, Jun.

PLUMBERS, &C.

Cooper John

Green Isaac

Jones William

Moreton Joseph

Nock –

Smith J.

POTTERS.

Brocksop Benjamin

Edge Samuel

Onions Ann

Parrish Thomas

Smith F. and Sons

Stinson William

PRINTERS.

Fowler J. and S.

Heming Joseph

Rollason Joseph

SADDLERS.

Blantern Thomas

Griffin Thomas

Richards Thomas

SCHOOLS.

Beasley Michael

Blizard Miss

Cox Messdms.

Evans George

Hickman Mrs.

Lawson Mrs.

Lucas Miss

Maurice Mrs.

Moseley William

Pritchard Mrs. And Miss Jones

Nock Samuel

Payton Miss

Willetts Miss

SHOEMAKERS.

Brindley Thomas

Compson Joseph

Compson Thomas

Edgecombe Samuel

Hyrons Joseph

Lowe James

Micklewright Benjamin

Morrell Daniel

Porter Samuel

Williams Joseph

SMITHS.

(see Ws as Smiths was for some unknown reason recorded between Wood Turners and Woolstaplers.)

SPADE MANUFACTURERS.

Hodgson Samuel

Meredith Joseph

Owen Christopher

Parkes Thomas and James

Wood George, jun.

STEEL MANUFACTURERS.

Attwood and Co.

Holt and Smith

SURGEONS.

Causer and Downing

Evans William

Freer W. H.

Kent William

Norris William

TAILORS.

Allden John

Bonner William

Coates John

Floyd Joseph

Perkes Francis

Perry Thomas

Price and Son

Stokes James

UPHOLSTERERS.

Underwood and Son.

WINE AND SPIRIT MERCHANTS.

Ash Mary

Collis George and sons

Collis Thomas

Light James

Nickless William

WOOD TURNERS.

Bird Peter

Tidmarsh R.

SMITHS.

Burford John

Clark Robert

Edwards John

Penny James

Richards William

Titley William

WOOLSTAPLERS.

Bate Samuel

Blew William

Cox Joseph

Burden T. and E.

Tomlinson J.

COACHES.

From Different Inns.

FROM THE TALBOT HOTEL.

WORCESTER Coach, from the above Inn, through Kidderminster, every morning at eight o’clock.

BIRMINGHAM Royal Bang-up Post Coach, every Monday, Tuesday, Thursday, and Saturday morning, through Halesowen, at half-past nine.

BIRMINGHAM Royal Bang-up Post Coach, every Sunday, Wednesday, and Friday, through Dudley.

KIDDERMINSTER – Victory, every morning at half-past ten.

KIDDERMINSTER – Bang-up, every evening at half-past six.

WOLVERHAMPTON Coach, every evening at half-past six. Birmingham – Victory, through Dudley, every afternoon at four o’clock.

WORCESTER Coach, through Kidderminster, every afternoon at five.

WOLVERHAMPTON Coach, through Dudley, every morning at half-past eight.

FROM THE COACH AND HORSES.

WOLVERHAMPTON – Royal Perseverance, every morning at nine o’clock, through Dudley.

WORCESTER – Royal Perseverance, every afternoon at five, through Kidderminster.

FROM THE VINE INN.

BIRMINGHAM Original Post Coach, every morning at eight o’clock, through Dudley, to the Nelson’s Hotel, returns from thence at four, and arrives at the above Inn at half-past seven.

FROM THE CHEQUERS.

BIRMINGHAM MAIL, which carries three passengers, every morning at half-past seven.

LAND CARRIAGE.

LONDON Waggon, (Bury) Saturday, to the Ram Inn, Smithfield. Goods received by Thomas Kilby.

BIRMINGHAM, (Wakefield) every Monday, Wednesday, and Friday, from the Mitre.

BIRMINGHAM, (Walford’s Caravan) Tuesday, Friday, and Saturday.

WOLVERHAMPTON, (Walford’s Caravan) Wednesday.

WOLVERHAMPTON, (Cox) from Humphries’, King’s Head, Thursday.

WORCESTER (Cox) Friday, from ditto.

DUDLEY and WALSALL Carriers from ditto

WOLVERHAMPTON, (Ward) Thursday, from the Mitre.

WOLVERHAMPTON, (Newman) Wednesday.

WORCESTER, (Jolly) Nock’s, Kings Head, Monday. – Dudley, same day.

BROMSGROVE Carriers, from ditto, Fridays.

BRIDGNORTH, (Stokes) Mondays.

BEWDLEY, through Kidderminster, (Stokes) Friday.

CARRIERS BY CANAL.

LONDON – from Stourbridge Wharf to Paddington and intermediate places, Westwood and Moore – Crowley, Leland, and Co. – G. and R. Bird.

LIVERPOOL, MANCHESTER, CHESTER, &c. – J. G. Ames and Co. – Heath, Tyler, and Danks – Crowley, Leland and Co.

SHARLOW, GAINSBOROUGH, and HULL – Heath, Tyler, and Danks.

STOURPORT, BRISTOL, SHREWSBURY, &c.- J.G. Ames and Co.- York and Co.

Source: S Lewis Worcestershire General and Commercial Directory for 1820.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s